Dyrektor Szkoły Podstawowej NR 1 w Sandomierzu informuje, że zostały wprowadzone comiesięczne spotkania nauczycieli z rodzicami (opiekunami prawnymi) uczniów w pierwszy lub drugi wtorek miesiąca.

Spotkania w roku szkolnym 2017/2018 odbywać się będą w następujących terminach:

• 6 września  2017 roku  w godzinach od 16.00 - 17.00
  • 10 października  2017 roku  w godzinach od 16.00 - 17.00
  • 14 listopada 2017 roku  w godzinach od 16.00  - 17.00 - półwywiadówka w I semestrze
  • 12 grudnia 2017 roku  w godzinach od 16.00 - 17.00
  • 9 stycznia 2018 roku  w godzinach od 16.00 - 17.00
  • 6 lutego 2018 roku  w godzinach od 16.00 - 17.00 - wywiadówka po I semestrze
  • 13 marca 2018 roku  w godzinach od 16.00 - 17.00
  • 10 kwietna 2018 roku  w godzinach od 16.00 - 17.00 - półwywiadówka w II semestrze
  • 15 maja 2018 roku  w godzinach od 16.00 - 17.00

Uwaga !  - niebezpieczne gry

Szanowni Rodzice!

W związku z niepokojącymi doniesieniami dotyczącymi pojawiających się zagrożeń w Internecie, zwracamy się do Państwa z prośbą o kontrolowanie stron internetowych z jakich korzystają Wasze dzieci.
Prosimy również o zapoznanie się z fragmentami listu MEN, który ostrzega przed niebezpieczeństwami wynikającymi z korzystania przez dzieci z technologii informacyjno-komunikacyjnej (zamieszczony poniżej).

W naszym kraju wiele gier jest oznaczonych jest według WG systemu PEGI Pan – (Europan Game Information). Jest to ogólnoeuropejski System klasyfikacji gier stworzony przez producentów gier w celu udzielenia rodzicom w europie pomocy w podejmowaniu świadomych decyzji o zakupie gier komputerowych. Symbole PEGI znajdują się na opakowaniu gry. Wskazują one następujące kategorie wiekowe: 3, 7, 12, 16, 18 lat, nadane zgodnie z zawartością gry i poziomem rozwoju młodego użytkownika. Na stronie internetowej www.pegi.info można sprawdzić klasyfikację gry i jej kategorię wiekową. W systemie PEGI poza klasyfikacją wiekową można znaleźć oznaczenia informujące o potencjalnie szkodliwych treściach występujących w grze, takich jak przemoc, wulgarny język, czy hazard. Przed zakupem gry warto zapoznać się z jej klasyfikacją aby podjąć przemyślaną decyzję.
Gra zawierająca agresję i brutalną przemoc powodują wzrost poziomu agresji u dzieci uczą wrogich zachowań wobec innych ludzi oraz tego że jednym sposobem na rozwiązywanie problemów jest używanie siły. Media donoszą o nowej grze pn. „ Blue Whale Chellenge” czyli „niebieski wieloryb” , która pojawiła się w Internecie i zagraża życiu dzieci oraz nastolatków. Z odniesień medialnych wynika, że początek gry miał miejsce w Rosji, gdzie już ponad setka młodych internautów popełnia samobójstwo.
Z doniesień mediów wynika, że gra jest bardzo popularna i wzbudza zainteresowanie młodych internautów. Psychologowie ostrzegają, że szczególnie narażone na udział w grze są osoby o niskiej samoocenie i poczuciu własnej wartości.

Informacje dotyczące zachowania bezpieczeństwa w korzystaniu z gier komputerowych:

• Określ zasady dotyczące czasu, jaki twoje dziecko może przeznaczać na gry komputerowe.
• Zadbaj o to, aby dziecko nie grało codziennie, ale też nie rób tradycji z tej formy spędzania czasu. Jeśli ustalisz, że w waszym domu gra się w określone dni, np. w piątki i niedziele, dziecko przez cały tydzień będzie żyło oczekiwaniem na włączenie komputera.
• Zainteresuj się, w co gra twoje dziecko i czy gra jest dla niego odpowiednia. Porozmawiaj z dzieckiem o grach, z których korzysta, sprawdź, czego może się z nich nauczyć.
• Zanim kupisz swojemu dziecku grę, upewnij się, że jest odpowiednia do jego wieku. Może ci w tym pomóc system oceny gier PEGI.
• Zwróć uwagę, czy w zachowaniu twojego dziecka nie pojawiają się sygnały uzależnienia od komputera.
• Upewnij się, że twoje dziecko z powodu grania nie zaniedbuje obowiązków domowych i szkolnych.
• Sprawdź, czy gra jest pozbawiona mikro płatności.
• Pamiętaj, że istnieją mini gry, które nie wymagają instalacji, a zawierają treści nieodpowiednie dla dzieci,
• Zwróć uwagę na to, czy w grze można kontaktować się z innymi graczami. Jeśli tak - sprawdź, czy znajomości, jakie zawiera twoje dziecko, są bezpieczne. Kontakt z innymi użytkownikami może być potencjalnym źródłem niebezpiecznych sytuacji i podejmowania ryzykownych zachowań.

Gdzie można uzyskać pomoc

W celu uzyskania porad i wskazówek rodzice mogą dzwonić pod nr telefonu 800 100 100, oferujący bezpłatną i anonimową pomoc dla dorosłych (rodziców, nauczycieli, pedagogów). Dzieci i młodzież, którzy potrzebują pomocy, chcą z kimś porozmawiać o swoich problemach mogą dzwonić pod nr telefonu 800 121212 (Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Rzecznika Praw Dziecka).

WFOŚiGW

Data i czas