Aktualności

W ramach realizowanego projektu „ABC Ekonomii” 7 grudnia 2017 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie klasy V c z panem Bernardem Rożkiem, przedstawicielem finansistów reprezentującego firmę brokerską Rożek BrokersGroup w Sandomierzu. Temat „Jak stać się człowiekiem sukcesu?” wywołał ożywioną dyskusję uczniów z Gościem. Pan Rożek podkreślił rolę firm rodzinnych w biznesie bazujących na wartościach etyczno-moralnych. Radził dzieciom, aby były życzliwe dla innych i niepokorne w sensie zdobywania wiedzy. Gość podkreślał, że prawdziwy sukces polega na doskonaleniu swoich umiejętności, wyrabianiu dobrych cech charakteru jak- cierpliwość czy upór. Daje to prawdziwą radość w życiu osobistym i zawodowym.
Uczniowie, spontanicznie podawali przykłady ludzi sukcesu z „własnego podwórka” sukces w sporcie: Karol Bielecki - polski piłkarz ręczny, absolwent naszej szkoły, sukces medialny: Michał Piela - aktor grający jedną z głównych ról serialu „Ojciec Mateusz”, a w nauce: Mikołaj Kopernik astronom, patron naszej szkoły. W czasie spotkania dociekliwym pytaniom uczniów nie było końca.
Na zakończenie ogłoszono wyniki szkolnego etapu konkursu ABC Ekonomii. Do ostatniego etapu, który odbędzie się 19 grudnia w Szkole Podstawowej w Mąchocicach-Scholasterii zakwalifikowały się: Weronika Graczyk, Lena Hajduk i Jakub Krzysztoń.

Dnia 3 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Z tej okazji nauczyciele klas integracyjnych zorganizowali konkurs plastyczny, który trwał od 12.11 do 28.11.2017 r.  Motywem przewodnim było hasło: „Każdy inny - wszyscy równi". Celem konkursu było popularyzowanie idei integracji, uświadomienie, że osoby niepełnosprawne żyją w społeczeństwie i chcą być aktywne. Do organizatorów wpłynęło wiele bardzo ciekawych i twórczych prac, trzy zostały nagrodzone. Wystawa wszystkich prac znajduje się na parterze, przy drzwiach wejściowych. 

 

Dnia 01.12.2017 r. nauczyciele uczący w klasach integracyjnych, Pani pedagog oraz Pani A. Zawadzka – wicedyrektor szkoły, wzięli udział w forum pod hasłem: „Jesteśmy dla Was” – wsparcie dla rodzin osób niepełnosprawnych, zorganizowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Sandomierzu. Akcja odbyła się w związku z Międzynarodowym Dniem Osób Niepełnosprawnych.
W Hali Widowiskowo-Sportowej w Sandomierzu swoje stoiska wystawiło wiele instytucji i placówek działających na rzecz osób niepełnosprawnych. Ciekawe pomoce do pracy z dziećmi z różnymi niepełnosprawnościami zaprezentowała również nasza szkoła. Prezentacja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Podczas tego forum zaproszeni goście wygłaszali prelekcje i wykłady. Celem tego spotkania było wzmocnienie kompetencji opiekuńczo-wychowawczych członków rodzin osób niepełnoprawnych.

 

Dnia 30 listopada w Szkole Podstawowej Nr 1 odbyła się trzecia edycja Szkolnego Dnia Postaci z Bajek. Każdy uczeń mógł przebrać się za swojego ulubionego bohatera bajkowego. W zabawie wzięło udział 169 uczniów. Tego dnia przebrani uczniowie uniknęli pytania na lekcjach, ponadto wzięli udział w Bajkowej Liście Przebojów. Wspólną zabawę rozpoczęło przedstawienie przygotowane pod kierunkiem pani Marty Drobek przez uczniów klasy VIa i VIc, pt. „I żyli długo i szczęśliwie… ciąg dalszy”. Była to historia znanych z różnych baśni księżniczek i ich wyprawy ratunkowej w celu uwolnienia Alicji z Krainy Czarów. Historia została opowiedziana w dwóch językach: angielskim i polskim.
Następnie w bajkowych przebojach zaprezentowały się klasy: Ia, IIa, IIb, IIIa, IIIb, IIIc oraz IV b.
Wszyscy uczniowie doskonale się bawili. Na zakończenie wzięli udział w sesji zdjęciowej i otrzymali słodkie upominki. Organizatorem Dnia Postaci z Bajek była pani Aneta Przyłucka.

W dniu 26 listopada 2017 roku na terenie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sandomierzu obył się Turniej Tenisa Stołowego w Deblu z okazji 99 Rocznicy Odzyskania Niepodległości zorganizowany przez Zarząd Oddziału ZNP w Sandomierzu i Pana Franciszka Makowskiego – przewodniczącego SKTS i Pawła Wierzbickiego – Dyrektora MOSiR we współpracy z Ogniskiem ZNP przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Sandomierzu reprezentowanym przez wice–Dyrektora Marcina Sykuckiego oraz prezes Ogniska ZNP na terenie szkoły Elżbietę Strzelińską.
Głównym sędzią zawodów był zasłużony dla tej dziedziny sportu pan Franciszek Makowski.
To już druga edycja Turnieju, do którego zgłosiły się środowiska zaangażowane w szerzenie kultury sportu na terenie miasta Sandomierza. Reprezentowali oni różne środowiska, m.in. pracownicy MOSiR-u wspólnie z Dyrektorem Panem Pawłem Wierzbickim, reprezentacji sandomierskich szkół: Szkoły Podstawowej NR 1, Ponadgimnazjalnego Zespołu Szkół Ekonomicznych, Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, Szkoły Podstawowej z Kleczanowa i Zespołu Szkół w Obrazowie.
Po sportowej walce zwycięzcami okazali się panowie: Jacek Nasternak oraz Krzysztof Rębisz.
II MIEJSCE wywalczyli: Marcin Ogrodnik i Marcin Sykucki - nauczyciele naszej szkoły.

W dniu 24 listopada w ramach obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia, P. Monika Kania zorganizowała zajęcia z j. angielskiego, skierowane do uczniów klasy III c i III d. Celem zajęć było wzbogacenie angielskiego słownictwa dzieci, zapoznanie z historią powstania pluszowego misia, rozwijanie umiejętności manualnych, kształtowanie u dzieci poczucia konieczności poszanowania zabawek oraz integracja dzieci poprzez aktywne uczestnictwo we wspólnej uroczystości.
Podczas zajęć dzieci miały ze sobą swoje ulubione pluszowe misie, z którymi tańczyli podczas prezentacji piosenki „ Teddy Bear, Teddy Bear, turn around”. Uczniowie mieli również okazję obejrzeć kilkuminutową bajkę pt. „Goldilocks and three bears”, w której głównymi bohaterami są misie. Na koniec spotkania, dzieci wykazały się dużą kreatywnością i pomysłowością, w przygotowywaniu Misiowych Kanapek. Po zakończeniu zajęć, dzieci ze smakiem zjadły pyszne kanapeczki przez siebie zrobione. Poprzez wspólną zabawę, mile, radośnie pożytecznie spędziliśmy czas.

Uczniowie oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sandomierzu już po raz kolejny czynnie włączyli się do akcji „Mikołaj dla polskich dzieci na Litwie". Na terenie szkoły w dniach 7 listopada - 24 listopada 2017 roku, trwała akcja zbierania prezentów dla polskich dzieci ze szkoły w Solecznikach.
Nasi uczniowie dzięki swoim rodzicom, bliskim ofiarowali wiele nowych zabawek, słodyczy, różnorodnych książek /książki do czytania, kolorowanki, słowniki/, nowe plecaki szkolne, ubrania oraz wiele innych pomocy szkolnych /zeszyty, piórniki itp./
Zgromadzone rzeczy zostały przekazane do polskiego Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach koło Wilna za pośrednictwem Ponadgimnazjalnego Zespołu Szkół Ekonomicznych im. E. Kwiatkowskiego w Sandomierzu, który od kilkunastu lat współpracuje ze szkołą.
Akcją koordynowała na terenie szkoły Elżbieta Strzelińska - pedagog szkolny.

Edukacja ekonomiczna to poważne zadanie, jakie coraz wyraźniej stoi nie tylko przed instytucjami oświaty, biznesem, rodziną, ale przede wszystkim najmłodszymi. Uczniowie dysponują już własnymi pieniędzmi, np. regularnie otrzymując kieszonkowe. Wskazuje to na wagę z jaką należy obecnie traktować edukację ekonomiczną najmłodszych.
Dlatego wychodząc naprzeciw tej potrzebie edukacyjnej Rada Firm Rodzinnych działająca przy Świętokrzyskim Związku Pracodawców Prywatnych Lewiatan oraz oddział MBanku Kielce zaprosili naszą szkołę do współpracy przy realizacji pilotażowego projektu „ABC- Ekonomii”. Warto dodać, że wśród sponsorów projektu jest Rożek Broker Group z Sandomierza.
Projekt powstał w oparciu o książkę „Świat Pieniądza” (której autorką jest Patrycja Krzanowska, córka współwłaściciela Grupy Nowy Styl) i ma na celu realizację w szkołach podstawowych (klasach IV-VI) zajęć o tematyce ekonomicznej na podstawie opracowanych i przekazanych, materiałów na ręce nauczycieli.
Jest to pierwszy projekt edukacyjny przygotowany w sposób kompleksowy przy ścisłej współpracy biznesu i instytucji budżetowej jaką jest szkoła. Zaplanowane działania mające na celu rozbudzenie ciekawości w uczniach zagadnieniami z zakresu przedsiębiorczości, marketingu czy ekonomii, traktować należy jako inwestycję w przyszłość młodego pokolenia, które za kilkanaście lat kreować będzie rynek i gospodarkę w Polsce.
Zajęcia z „ABC Ekonomii” w naszej szkole prowadzone są w klasie V c przez Panią AgnieszkęBartosz, a koordynatorem projektu jest Pani Ewa Frańczak.

Śnieg zasypał pola, lasy.
Dokąd lecą głodne ptaki?
Kto je karmi po zamieci?
Kto ?
Wiadomo – dzieci!

Dnia 22 listopada 2017 roku członkowie Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody - uczniowie klas Ic, IIb i IIIa, zorganizowali w ramach swojej działalności przyrodniczej akcję pt.” Pomóż ptakom przetrwać zimę”. Dzieci zebrały pożywienie dla ptaków w postaci surowych słoninek, ziaren słonecznika, zbóż, suszone owoce, orzechy, kaszę i tzw. zimowe kule. Rozwiesili w ogrodzie szkolnym karmniki w taki sposób, aby utrudnić dostęp do nich drapieżnikom np. kotom. Podjęli się systematycznego i właściwego dokarmiania ptaków, oraz sprzątania karmników. Przed przystąpieniem do akcji wykonali plakaty informacyjne  „jakie ptaki i  czym należy dokarmiać?”. Prace rozwiesili na terenie szkoły. Przygotowali również dla siebie emblematy z logiem SKLOP/Szkolnego Koła ligi Ochrony Przyrody/.Cała akcja odbywała się  w miłej, pełnej energii atmosferze, nauczyła nasze dzieci obserwować przyrodę, odpowiedzialności oraz pokazała jak dbać o naturalne środowisko.

W dniu 21 listopada 2017 w ramach obchodów Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień uczniowie klasy 5a wraz z wychowawcą P. Moniką Kanią, zorganizowali akcję „Pamiętaj o uśmiechu”. W tym dniu, pracownicy naszej szkoły obdarowani zostali smakowitymi jabłkami, na których umieszczone zostały naklejki z uśmiechniętą buźką. Następnie, wyruszyliśmy poza teren szkoły, aby poczęstować owocami przechodniów. Akcja miała na celu wywołać uśmiech na twarzach obdarowywanych osób. Cel ten został w pełni osiągnięty. Wszyscy bawili się przy tym świetnie, było mnóstwo radości i uśmiechu. 

 

 

WFOŚiGW

Data i czas

aktualnosci

pomoc

szkolazklasa

sus